Kraby

Forum poświęcone hodowli krabów

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2010-11-17 22:37:20

Titës

Nowy Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-17
Posty: 3
Punktów :   

nowe at.

Witajcie miłośnicy krabów Wink

Niezmiernie mi miło wstąpić do waszego grona, szczególnie, że sam po wielu godzinach przemyśleń, postanowiłem na poważnie "podzielić swój pokój z nowym współlokatorem" jakim jest nasz przyjaciel K.T. Wink

Poczytałem nieco na starszych stronkach i trafiłem na to forum Smile
Ze względu na to, że jestem na etapie planowania mieszkanka naszego małego przyjaciela i w najbliższym czasie mam wysłać "szkic akwaterarium" do wyceny, mam jeszcze kilka pytań do tych, którzy znają się lepiej Wink

Oto mój plan. Jak na załączonym niżej obrazku widać (bądź nie, bo w trakcie pisania postu sam go nie mam przyjemności widzieć) ma ono mieć dosyć nietypowy kształt... Ma to być 1/4 wycinka walca o promieniu 29 cm i wysokości 35 cm. Dlaczego tak dziwnie? Ze względów na to, że u mnie nic nie jest normalne i w ogóle bez sensu byłoby w moim pokoiku stawiać akwarium gdzie indziej, niż na skrawku wolnej przestrzeni, jaka pozwala na swobodne wpasowanie tego akw.
Nie bójcie się! Wysokość przestrzeni sięga nieco ponad 50 cm, więc mam w zapasie około 20 cm na zawieszenie lampki, itp Smile
Pokrycia robić nie zamierzam, chyba, że będzie to konieczne.

Zestaw pytań nr. 1.
Co sądzicie o tym pomyśle?
Jak ocenilibyście wymiary przeze mnie dobrane?
(choć i tak pewnie ich nie zmienię Wink)
No i najważniejsze - jaką grubość szkła polecacie? Wyczytałem, że coś ponad 10 cm jest odpowiednie, ale prawdę mówiąc, nie chciałbym za wiele przepłacać, ale też nie chcę robić tego byle jak.


Przejdę do opisu wnętrza.
W środku zamieszkać ma jeden krab. Imię podam gdy już się z nim poznam i zobaczę czy mu się ono spodoba, jeżeli po przedyskutowaniu dojdziemy do tego, że mogłoby mu się nie spodobać, no to rozumiecie, nie mogę przecież kłamać.
Chciałbym aby czuł się w nowym miejscu jak najlepiej, więc planuję zastosować jak najwięcej porad... Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie są trafne i kieruję się również własną wyobraźnią Smile

Zarys lądu i nielądu Wink
Wnętrze ma przypominać maleńką skarpę nad morzem Wink wiem, może to się wydawać awykonalne... Ale mam ku temu wymyślonych kilka rozwiązań Smile
1. na "dnie" wysypuję garstkę jasnego piasku.
2. z kawałka kokosa przygotowuję grotkę, do której będzie wpływała woda, do połowy jej wysokości.
3. z kamyków formuję urwisko ze spadem... ciężko to opisać... ma to wyglądać tak, że z lewej strony "przedniej ściany - zaokrąglonej" będzie szczyt, który będzie stopniowo opadał w drugim kierunku, zataczając lekki okrąg po części tylnej - "kącie prostym", aż do dna, gdzie będzie woda. Taki kształt ma umożliwić wspinanie się po skarpie, chodzenie wokół akw. oraz możliwość chowania się w grocie wodnej.
4. Kamyki zasypuję piaskiem, w niektórych miejscach (na szczycie oraz u samego dołu) kamyków nie umieszczę, tylko sam piasek, w celu umożliwienia krabowi kopania własnych jam w piasku Smile
5. Dno wylewam wodą na około 10-15 cm, czyli nie więcej jak połowa wysokości.
Taki plan akwaterarium ma dodatkowy plus w postaci braku potrzeby sztucznego rozgraniczenia części lądowej od wodnej Smile


Opis "dodatków" Wink
Poprzez dodatki rozumiem rośliny, kamienie na "lądzie i w wodzie" i wszystkie inne niezbędne i zupełnie zbędne do życia krabowi rzeczy Wink
Opis będzie krótki - mam zamiar użyć ich w jak najmniejszej ilości. Wiadomo powszechnie, że Kraby są niezmierzonymi i niepokonanymi projektantami wnętrz, więc moje ''dodatki'' to co najwyżej jakaś roślinka z prawej strony, która wzmocni opad do dna i wstrzyma nieco piasku stykającego się z wodą w najwrażliwszym miejscu. poza tym myślę o małym kawałku kokosa, który umieszczę na szczycie obsypany piaskiem, pełniącym funkcję "anty-szczytu", w którym znajdzie się swoisty "karmnik" dla Kraba Wink oczywiście będzie to niewielki kawałeczek kokosa, aby przestrzeń dla podkopywania się kraba była możliwie, jak największa, ale też nie za głęboka... Gdyż nie mam zamiaru odkopywać go po zasypaniu własnej groty Wink dlatego szczyt będzie miał do 5 cm warstwy z piasku, reszta to kamienie, które mają posłużyć, za przeszkodę w dalszym podkopywaniu się Kraba Smile Sam szczyt planuję umieścić na wysokości 20-25 cm.

Zestaw pytań numer 2:
(mógłbym znów spytać o wasze zdanie o tym, lecz pewnie dodałbym, że i tak nic nie zmienię z ogólnej koncepcji) Wink
więc pytam o inne rzeczy:
1. co z filtrem? zdaję sobie sprawę, że ciężko obliczyć ile litrów wody się ostatecznie znajdzie w tym akwaterarium, lecz nie chcę tego zaniedbać. czytałem o sposobach osłony kabla, lecz osłanianie go poprzez gruby wąż ogrodowy nie wydaje mi się świetnym pomysłem, tym bardziej już nie estetycznie...
2. czytałem, że grzałka nie jest potrzebna ostatecznie, czy to prawda? (choć pytanie bym pominął, bo jej nie zastosuję, co już z własnego doświadczenie wiem, bo w domu mam akwarium, w którym jest cieplej niż w domu, a grzałka nigdy nie chodziła )
3. liczę na jakieś praktyczne rady. Jeżeli widzicie jakieś negatywy, czy słabe punkty planu, to dajcie znać jak najszybciej, ponieważ muszę go wysłać do wyceny, później zdecydować się na coś no i urządzić Smile



PS: Mam nadzieję na nieco więcej informacji niż na tym forum z Krabowni

Plan ulega nieco zmianie, i dodam za chwilę nowe fotki ze zmianą



PLAN 1
http://img263.imageshack.us/img263/765/akwaterarium1.png



PLAN 2
http://img821.imageshack.us/img821/765/akwaterarium1.png



Jak widać zbytnio się plany nie różnią, a polega to na tym, że w drugim będzie nieco więcej przestrzeni, lecz będzie on w mniej dogodnym miejscu... ciężko może być tam z pokrywą np... i stąd wysokość maleje do 30 cm, aby ewentualna pokrywa się na tym znalazła, którą musiałbym całą zdejmować za każdym razem przy karmieniu itp... chyba, że sam bym ją robił, to wtedy może się wykombinuje w niej mały otwór na karmienie

Ostatnio edytowany przez Titës (2010-11-17 22:50:05)

Offline

 

#2 2010-11-17 22:51:57

hodowca

Administrator

Zarejestrowany: 2010-11-16
Posty: 31
Punktów :   

Re: nowe at.

jeżeli to ma być akwa na tęczaka to jest za małe. do takiego akwarium proponował bym 3 kraby mangrowe bo tęczak spory urośnie i będzie trzeba zmienić akwarium na większe.

grubość szkła chyba ci się pomyliła. chciałeś chyba napisać 10 mm? jeżeli nawet to i tak za dużo. moje akwarium 112L ma grubość szkła ok. 5 mm i u ciebie tyle by też wystarczyło.

moim zdaniem nie ma sensu kupować innych roślin jak tylko gałązatki bo i tak krab je potnie, trochę zje a resztę rozniesie po całym akwarium.

filtr do takiego akwarium jakiś mały żeby nie zajmował za dużo miejsca a woda i tak będzie czysta jeżeli będziesz o to dbał i wyrzucał nie zjedzony pokarm.

jeżeli masz tak jak u mnie że nie ma grzałki a woda w akwarium ma 28 a czasami nawet 30 stopni to jej nie potrzeba bo woda i tak jest za ciepła.

moim zdaniem pomysł drugi czyli akwa 45x45 jest dużo lepsze bo tutaj już raczej mógł by być jeden tęczak chociaż też nie za bardzo ponieważ jak urośnie to będzie miał ciasno. lepiej może kup 3 kraby mangrowe ponieważ są mniejsze i żyją w grupach

jeżeli masz jakieś jeszcze pytania lub ja nie napisałem odp. na któreś z twoich pytań to pisz

Offline

 

#3 2010-11-17 22:54:01

Titës

Nowy Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-17
Posty: 3
Punktów :   

Re: nowe at.

ze względu, że jak widać, nieco to zmieniłem, to proszę o skomentowanie również drugiego planu

Offline

 

#4 2010-11-17 22:57:39

hodowca

Administrator

Zarejestrowany: 2010-11-16
Posty: 31
Punktów :   

Re: nowe at.

drugi jest lepszy ponieważ jest większe akwarium ale raczej to za małe akwarium na tęczaka chyba że za jakiś czas jak krab będzie miał 5-6cm karapaksu będziesz mógł zmienić na jakieś akwarium 60-80 litrów.  jeżeli nie to lepiej kup ze 3 mangrowe ponieważ one są małe i żyją w grupach

Offline

 

#5 2010-11-17 23:12:26

Titës

Nowy Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-17
Posty: 3
Punktów :   

Re: nowe at.

hm.. ok rozumiem, dzięki serdeczne.

Może jeszcze przemyślę sprawę wnikliwiej, rozejrzę się w zool. w Gdańsku i coś skombinuję...
Jeżeli według was takie akwa (plan 2) będzie mimo wszystko za mały, a nie dam rady od razu z większym wystartować, to będę musiał pewnie zrezygnować z Kraba... Choć gdybym się uparł to może bym coś wymyślił


Mówisz, że minimum litrażu na kraba to 60-80 l.?


A co do mangrowych, to ponoć z nimi jest nieco gorzej niż z tęczowymi... No i też nigdzie w okolicy się nie spotkałem z mangrowymi.

Ostatnio edytowany przez Titës (2010-11-17 23:14:10)

Offline

 

#6 2010-11-17 23:18:09

hodowca

Administrator

Zarejestrowany: 2010-11-16
Posty: 31
Punktów :   

Re: nowe at.

na takiego dorosłego już który ma te 6 cm karapaksu lub nawet więcej potrzeba ok. 60L lub lepiej więcej. na start bardzo małego kraba można i w 25L trzymać ale w końcu i tak jak urośnie będzie trzeba zmienić na większe. jeżeli teraz kupisz bardzo małego tęczaka a za rok będziesz mógł kupić np. 60L to możesz spokojnie kupować.

Offline

 

#7 2010-11-18 14:52:07

Bronek

Administrator

Zarejestrowany: 2010-11-15
Posty: 30
Punktów :   

Re: nowe at.

tak najlepiej na start kup najmniejszego jaki bedzie a za  jakis czas jak podrosnie kup wieksze akwa

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plnoclegi w Ustroniu Morskim Kursy i szkolenia spadochronowe AFF inwestycje