Kraby

Forum poświęcone hodowli krabów

  • Index
  •  » Artykuły
  •  » Cardisoma armatum - krab tęczowy / jak hodować?

#1 2010-11-16 16:33:28

hodowca

Administrator

Zarejestrowany: 2010-11-16
Posty: 31
Punktów :   

Cardisoma armatum - krab tęczowy / jak hodować?

Krab tęczowy - Cardisoma armatum/ Jak hodować?

Kraby, których liczba gatunków występujących na świecie wyraża się w tysiącach, zamieszkują przede wszystkim ciepłe rejony wód słonych (morza i oceany), wody słodkie ,a niektóre przestawiły się mniej lub bardziej na różne typy środowisk lądowych.
W sklepach zoologicznych od kilku lat można kupić kraba słodkowodnego, który nadaje się do hodowli w domowym terrarium.
Występowanie: Ameryka Środkowa i Południowa.


Budowa.
Ciało okryte pancerzem, krótki odwłok bez płetwy ogonowej, podwinięty na stronę brzuszną. Posiadają 5 par odnóży, z których jako pierwsze wyróżniają się masywnej budowy szczypce służące do chwytania i rozdrabniania pokarmu, a także do obrony. Oczy (o słabej percepcji) osadzone są na długich słupkach. Poniżej, na dwóch czułkach umieszczone są receptory węchowe bardzo dobrze wyczulone na zapachy, które pozwalają krabowi znajdować pokarm i ułatwiają orientację.
Kraby żyjące w morzach posiadają skrzela, które maja postać piórkowatych przydatków wyrastających ku górze z nasadowych członów odnóży tułowiowych. Od zewnątrz po obu stronach ciała osłaniają je wypukłe klapki pancerza. Wypełniona wodą przestrzeń otaczająca skrzela nazywa się komora skrzelową. U krabów prowadzących wodno - lądowy tryb życia komory skrzelowe są wilgotne, ale zawierają powietrze. Skrzela są zredukowane, a powierzchnie wewnętrzne komór skrzelowych są silnie ukrwione i pofałdowane , co sprawia, że funkcjonują jak płuca. Istnieje również grupa krabów, które przytrzymują wodę pod klapami pancerza. Nie tracą wtedy możliwości oddychania skrzelami, a zyskują łatwość poruszania się po lądzie.
Kraby tęczowe hodowane hobbystycznie w terrarium osiągają przeciętnie 10-12 cm, a żyjące na wolności ok. 20 cm (szerokość pancerza). Przeciętna długość życia w terrarium: 6-7 lat, a w środowisku naturalnym 10 lat.
Wszystkie kraby przez całe swoje życie przechodzą tzw. linienie, czyli zrzucanie małego i przyciasnego pancerza. Krab linieje średnio co 3-4 miesiące, a gdy osiągnie dojrzałość (ok. 8 cm szerokości pancerza) linienie staje się rzadsze i odbywa się co 1 lub 2 lata. Przed linieniem skorupa staje się matowa, a krab traci apetyt i szuka bezpiecznego schronienia. Wymiana rozpoczyna się od wyłamania przy pomocy szczypiec małego otworu w okolicach odwłoka. Wszystko trwa od pół godziny nawet do kilku godzin. Po zrzuceniu starego pancerza krab jest bardzo narażony na urazy mechaniczne. Porzuconej skorupy nie należy usuwać. Krab ją sobie po kawałku będzie zjadał i w ten sposób dostarczy organizmowi wapń potrzebny do prawidłowej budowy. Nowy pancerz z początku jest miękki, ale po ok. 2-3 dniach twardnieje i nabiera charakterystycznych dla gatunku barw, które po linieniu są szczególnie intensywne i nasycone.
Barwa pancerza u krabów tęczowych jest uzależniona od pożywienia i warunków życia. Dominujące kolory to purpura, brąz, niebieski, czerwony i biały wraz z całą gamą odcieni.


Terrarium.
Zbiornik powinien być dość wysoki i posiadać pokrywę, gdyż kraby potrafią bardzo sprawnie wspinać się po roślinach, elementach ozdobnych i częściach wyposażenia. W pokrywie powinno się zainstalować oświetlenie: specjalne żarówki do terrarium z serii "glo" zapewniające promieniowanie UVA/UVB. Umożliwiają one prawidłową przemianę witamin w organizmie kraba i pomagają w utrzymaniu ciekawej kolorystyki. Aby choć trochę odwzorować warunki panujące w jego naturalnym środowisku należy w terrarium wydzielić część lądową (1/3 do 1/2 ogólnej powierzchni zbiornika) oraz wodną. Każdy z tych obszarów wypełnia się odpowiednim rodzajem podłoża (do nabycia w sklepach zoologicznych). W części lądowej jego warstwa powinna wynosić 15-20 cm (dla swobodnego kopania jamek) i mieć temp. 22-30 C przy powierzchni. Głębokość wody o temp. w granicach 22-28 C nie powinna przekraczać 10 cm. W części lądowej można ustawić korzeń lub kamień będący kryjówką dla zwierzątka, oraz podwiesić jakąś roślinkę. Dekoracje powinny być niskie i w umiarkowanej ilości. Kraby bardzo lubią urządzać sobie mieszkanie po swojemu i z pewnością będą podejmować próby "przemeblowania" terrarium wedle swojego "widzimisię". Trzeba też liczyć się z ich siłą: w trakcie przesuwania kamienia może dojść nawet do stłuczenia szyby! Wszelka roślinność pozostająca w zasięgu szczypiec zostanie w krótkim czasie pocięta i zjedzona.
Pomimo odgrodzenia części lądowej od wodnej (szklana przegroda przyklejona silikonem akwarystycznym, kamienie przeznaczone do urządzania akwarium, lignity -te ostatnie powodują zmianę barwy wody na nieco brunatną) podłoże z części "suchej" będzie się dostawało do wody trochę ją brudząc.
Stojąca, nie filtrowana woda nie jest dobrym środowiskiem dla kraba. Resztki pożywienia szybko się w wodzie rozkładają powodując jej zmętnienie, zanieczyszczenie i brzydki zapach. Filtr nie tylko oczyszcza wodę, ale także ją napowietrza. Jeżeli woda z jakichś względów nie odpowiada krabowi to on po prostu przestaje do niej wchodzić. Trzeba wtedy zbadać jej pH (nie mniej niż 4), stopień czystości i temperaturę.
Aby utrzymać ciepłotę wody i wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie należy do terrarium wstawić grzałkę z termostatem.
Kupując terrarium należy wziąć pod uwagę ile i jakie zwierzęta będą je zamieszkiwać Miejsca powinno być na tyle, aby każdy krab mógł sobie znaleźć swoją kryjówkę i swoje terytorium. W przeciwnym wypadku będzie dochodziło do bójek, kończących się odcięciem odnóża osobnikowi słabszemu, a nawet zjedzeniem, jeśli silniejsi stanowią większość. Trzymanie kraba w akwarium wielogatunkowym może być ryzykowne - gdy zgłodnieje to sobie coś złapie i zje.


Co kraby jedzą?
Najchętniej surowe mięso drobiowe, ryby świeże, krewetki : ), małe dżdżownice, rureczniki, ochotka i inny pokarm dla ryb, także w płatkach , w tabletkach i mrożony.
Dieta powinna być uzupełniona w pokarm roślinny: sałata, jabłko, banan, nasiona słonecznika, który są cennym źródłem błonnika, minerałów i witamin.
Jeżeli stosowana dieta nie zaspokaja potrzeb pokarmowych kraby mogą stać się kanibalami.


Czy kraby chorują?
W wyniku nieprawidłowego żywienia krabom mogą odpadać odnóża lub na pancerzu i szczypcach pojawiać się ukruszenia (brak wapnia i składników mineralnych). Jeżeli po wylince miękki jeszcze pancerzyk uległ uszkodzeniom mechanicznym do wnętrza organizmu może wdać się infekcja.
Podczas przenoszenia nie wolno chwytać kraba za odnóża, gdyż w przypływie silnego stresu może odrzucić odnóża (odrosną mu po kilku wylinkach).
Infekcje zewnętrzne leczy się preparatami stosowanymi przy chorobach ryb, ale z takim problemem lepiej udać się do weterynarza.

Rozmnażanie.
Samice, w porównaniu do samca mają szerszy odwłok. Lekko wygięty pod spód przytrzymuje złożone i przyczepione do spodniej strony odwłoka jaja. Dotychczas nic nie wiadomo o udanym rozmnożeniu kraba tęczowego w warunkach hodowli domowej. Jeżeli macie jakieś informacje na ten temat bardzo prosimy o kontakt.


Krab: przyjaciel człowieka?
Co to, to nie. Nigdy nie będzie merdał czułkami z radości na Wasz widok, ale da się oswoić na tyle, że będzie odbierał pokarm z patyczka, a nawet z ręki. Zawsze jednak podczas karmienia z ręki trzeba uważać, bo może mu przyjść ochota poszczypać (wyrośnięty krab może nawet odciąć palec).

Offline

 
  • Index
  •  » Artykuły
  •  » Cardisoma armatum - krab tęczowy / jak hodować?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.kraby.pun.pl wolne domki Karwia cv wzór